Wpis opublikowany 25.05.2018


Co warto wiedzieć o Manitou

Wśród sprzedawanych przez nas części zamiennych do maszyn znajdują się także te do Manitou – francuskiej marki, znanej od lat na całym świecie. Manitou BF SA z siedzibą główną w Ancenis nieopodal Nantes produkuje m.in. maszyny rolnicze, leśne, spychacze, ładowarki oraz wyposażenie dodatkowe. Spółka wytwarza je zarówno samodzielnie, jak i w stałej współpracy z Toyotą.

Manitou to także 17 spółek zależnych oraz zakłady produkcyjne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu, USA, Belgii, Turcji, Portugalii i Singapurze. Sprzedażą maszyn Manitou na świecie zajmuje się ok. 400 dystrybutorów w 90 krajach. Ponad połowa produkcji Manitou trafia na eksport. Firmą kieruje prezes Marcel Braud wraz z synem Marcelem Claudem. Polski oddział Manitou otwarto w roku 2008.

Geneza Manitou

Początki datowane są jeszcze przed II wojną światową, kiedy to patriarcha francuskiej rodziny Braud rejestrował pierwsze patenty na maszyny dla budownictwa i innych dziedzin przemysłu, a w planach miał zbudowanie fabryki mieszalników cementu, dźwigów wiertniczych i wciągarek. Plany te pokrzyżowała wojna, a sam Braud zginął w 1944 roku podczas wyzwalania jego rodzinnego Ancenis.

Tuż po wojnie działalność zapoczątkowaną przez Brauda kontynuowała wdowa po nim. Wraz z synem Marcelem założyła firmę, która już w 1946 roku zaczęła sprzedawać pierwsze maszyny niezbędne w budownictwie. Popyt był spory, m.in. ze względu na konieczność odbudowy infrastruktury zniszczonej w trakcie działań wojennych. W 1953 roku Marcel Braud nawiązał współpracę z pobliskim producentem materiałów budowlanych, tworząc spółkę Braud & Faucheux. Zaowocowało to rozbudową fabryki i produkcją pierwszych dźwigów. Młody Braud odziedziczył po ojcu talent do konstruowania maszyn.

Skąd pochodzi nazwa Manitou

W roku 1957 zaprezentował swój pierwszy projekt wózka widłowego, który wkrótce udoskonalił, łącząc go z czterokołowym ciągnikiem MacCormick. Model MC 5, stworzony głównie z myślą o hurtowniach materiałów budowlanych, był pierwszą maszyną, która otrzymała nazwę Manitou. Pomysł na tę nazwę zrodził się ponoć podczas rodzinnego pikniku, ale wbrew pozorom nie chodziło wcale o indiańskie bóstwo, lecz o zbitkę francuskich słów manipuler (posługiwać się, chwytać, manipulować) i tout (wszystko).

Na podbój świata

Wózki widłowe firmy Braud & Faucheux sprzedawały się znakomicie, a produkcja wciąż rosła. Pojawiały się nowe, coraz doskonalsze modele. Również dźwigi wiertnicze i mieszalniki cementu znajdowały nabywców bez trudu. W 1971 roku Faucheux zdecydował się na odejście, a Braud przejął całość firmy. Rozumiejąc znaczenie handlu światowego, w dwa lata później otworzył pierwszą zagraniczną spółkę – Manitou Site Lift Ltd. w Wielkiej Brytanii. To dzięki niej zaczął poszerzać produkcję o maszyny rolnicze. Sieć sprzedaży we Francji rozrosła się tymczasem do ok. 60 firm dealerskich, co zwróciło uwagę Toyoty, która chciała sprzedawać Francuzom wózki widłowe z napędem elektrycznym. Tak doszło do nawiązania pierwszych stałych kontaktów biznesowych.

Na początku lat 80. firma sprzedała wózek widłowy z numerem seryjnym 50 000, a marka Manitou stała się jej wizytówką. Zdecydowano więc o zmianie nazwy na Manitou BF. Niezmordowanie prowadzona ekspansja międzynarodowa i nawiązywanie współpracy z zagranicznymi firmami doprowadziło spółkę na pozycję światowego lidera w produkcji rozmaitych maszyn rolniczych, budowlanych i przemysłowych.

Manitou w Polsce

W Polsce Manitou sprzedaje ładowarki teleskopowe, wózki widłowe, platformy robocze, ładowarki i koparko-ładowarki. W ofercie jest także różnorodny osprzęt, w tym m. in. karetki wideł, łyżki, chwytaki, widły, wysięgniki, zamiatarki, myjki ciśnieniowe, wciągarki oraz rozmaite akcesoria górnicze. Firma świadczy też usługi związane z finansowaniem, obsługą gwarancyjną i pogwarancyjną oraz konserwacją maszyn i sprzedażą części zamiennych – m. in. za naszym pośrednictwem.

Siedziba Manitou Polska znajduje się w Sękocinie Starym k. Raszyna.