Wpis opublikowany 27.04.2018


Części do maszyn – zamienne czy oryginalne?

Części zamienne to w pewnym sensie zło konieczne. Pokaźna inwestycja w maszynę powinna się możliwie szybko zwrócić, tymczasem okazuje się, że w trakcie eksploatacji co jakiś czas trzeba jakiś element wymienić. Bo się zepsuł, bo obciążenie było chwilowo za duże, bo z silnika dobiegają niepokojące dźwięki etc. W tym momencie pojawia się dylemat: kupować oryginalne, ale drogie części zamienne czy znacznie tańsze zamienniki.

Dylemat ten przypomina do pewnego stopnia trwający od lat spór o tusze do drukarek. Jedni uważają, że trzeba kupować oryginalne, jak producent drukarki przykazał, inni są zdania, że zamienniki spisują się doskonale, więc nie ma sensu przepłacać. Oczywiście producenci również wtrącają swoje trzy grosze. Oryginalni producenci ostrzegają, że stosowanie zamienników może prowadzić do uszkodzenia drukarki, natomiast wytwórcy zamienników zapewniają, że ich produkty z powodzeniem zastępują tusze i tonery oryginalne. W internecie można też znaleźć opinie użytkowników, wzajemnie się wykluczające.

Zamienniki mogą być kilkakrotnie tańsze niż oryginały i to jest z pewnością sygnał ostrzegawczy. Nie da się wyprodukować np. lemiesza o odpowiednich parametrach, nie inwestując w najlepsze materiały, wykonanie i szereg testów jakościowych. Bardzo niska cena musi oznaczać daleko idące oszczędności producenta, poczynione nie tylko dzięki taniej sile roboczej.

Bywa też, że zamienniki są tylko trochę tańsze od oryginałów. Przynoszą więc oszczędności przy większych zakupach, gdy np. spora firma budowlana chce zgromadzić zapas części zamiennych, a ma już sprawdzonych dostawców, których zna i wie, że dostarczają elementy sprawdzone. Należy jednak zwracać uwagę na pochodzenie takich części: nie ma żadnej reguły nakazującej np. chińskim firmom sprzedawać bardzo tanio, a tym samym ujawniać wątpliwą jakość wyrobu.

Czasem o kupnie zamiennika decyduje nie tylko jego cena, ale też dostępność i szybkość dostawy: przestoje w pracy kosztują i przedsiębiorca stara się zrealizować zakup najszybciej, jak się tylko da.

Co dają oryginalne części zamienne?

Jeśli w maszynie firmy X wymienimy jakąś część na nową, pochodzącą od producenta, maszyna pozostaje w 100% oryginalna i możemy od niej wymagać wszystkiego, co gwarantuje fabryka. Szczególne znaczenie ma to oczywiście w okresie gwarancyjnym: producenci zastrzegają sobie na ogół, że gwarancja traci moc w wypadku zastosowania nieoryginalnych części.

Oryginalne części bywają nierzadko unikalne, bo w procesie ich produkcji mogły zostać zastosowane technologie, którymi dysponują tylko duże firmy, a takimi są producenci maszyn. Nawet z pozoru banalna część może być w rzeczywistości efektem długich prac rozwojowo-badawczych, chroniona patentem i dostępna tylko u oryginalnego producenta. Zamienniki będą w jej wypadku jedynie mniej lub bardziej udanymi podróbkami o słabszych osiągach.

To prawda, że w wypadku wielu produktów wysoka cena wynika de facto tylko z tego, że nabywcy chętnie „płacą za markę”. Ale to, co dotyczy np. torebki albo perfum, nie ma odniesienia do maszyn, których jakość i wytrzymałość poddawana jest nieporównywalnie cięższym próbom niż odzież czy galanteria. Można więc zgodzić się z argumentem, że inwestowanie w oryginalne części zamienne ma sens, ponieważ zwraca się to dzięki ich niezawodności i trwałości.

Co zatem kupować?

Odpowiedź na to pytanie byłaby znacznie prostsza, gdyby zamiast niego zapytać: gdzie kupować. Użytkownik koparki albo rębaka nie musi znać każdego detalu ani wiedzieć, skąd powinien pochodzić konkretny element. Tą wiedzą dysponują specjaliści, do których mamy przyjemność się zaliczać. Sprzedajemy więc zarówno oryginały, jak i zamienniki, ale tylko sprawdzone. Kupując u nas, macie Państwo pewność, że za cenę niższą niż w wypadku części oryginalnych, dostarczymy detale nieodbiegające jakością od tych pochodzących z fabrycznego źródła. Wiemy, kiedy możemy z pełną odpowiedzialnością polecić Klientowi produkt tańszy, a kiedy namawiać do kupna części „markowych”.