Wpis opublikowany 27.02.2019


Jaką szybę do koparki wybrać?

Kiedy zdarzy się uszkodzenie szyby, nie pozostaje nam nic innego, jak ją wymienić. Dowiedz się, jaką szybę wybrać, czy wymiany możesz dokonać samodzielnie i czy musisz zamawiać szybę oryginalną.

Laminowane kontra hartowane

Szyby laminowane to inaczej szyby VSG. Zbudowane są z dwóch tafli szkła zespolonych ze sobą folią. Dzięki temu przy stłuczeniu szyby pozostaje ona w jednym kawałku oraz najczęściej nie wypada z ramy. Unikamy w ten sposób zranienia ostrymi odłamkami. Szyby VSG niestety są dosyć wrażliwe i stosunkowo łatwo je potłuc.

Zaletą szyb hartowanych natomiast jest ich wytrzymałość i żywotność. Są znacznie odporniejsze na wyginanie i uderzanie. Jeśli się stłuką, rozsypują na małej wielkości odłamki. Nie grożą one zranieniem, co sprawia, że szyby te są niemalże równie bezpieczne, jak szyby VSG.

Kiedy wymienić szybę?

Gdy na szybie pojawia się pęknięcie, które w jakikolwiek sposób ogranicza nasze pole widzenia i utrudnia pracę, koniecznie trzeba zakupić i zainstalować nową szybę. Pęknięta może bowiem stanowić zagrożenie dla operatora i innych osób znajdujących się na placu budowy. Wymieńmy szybę także wtedy, gdy jest np. na tyle porysowana, że ogranicza pole widzenia. Takie uszkodzenia powodują załamywanie się światła, co sprawia, że należy wysilać wzrok, aby widzieć przez szybę poprawnie.

Jaką szybę wybrać?

Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi do głowy, jest zakup szyby oryginalnej, opatrzonej logo producenta naszej koparki. Wydaje się, że powinna być trwalsza i bezpieczniejsza od zamiennika. Często jednak dostaniemy część dokładnie taką samą, która jest produkowana przez podwykonawcę producenta, tyle że nie sprzedawana pod jego marką. Ich cena jest zazwyczaj niższa o około 50%. Jeśli tylko nasza maszyna nie jest na gwarancji, która zobowiązuje nas do stosowania części oryginalnych, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Niektórzy producenci zamienników to polskie firmy. Oferują oni wysoką jakość w atrakcyjnej cenie, nie odbiegając w niczym od innych wytwórców części. Istnieje też możliwość kupna szyby używanej. Często jednak one same bywają porysowane i szybko będą wymagały wymiany. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowej szyby.

Jak zamontować szybę?

Montażem szyby zajmie się z powodzeniem specjalistyczny serwis. Skorzystanie z usług fachowców to dla nas gwarancja bezpieczeństwa - profesjonalna firma z pewnością prawidłowo wykona nawet skomplikowany montaż. Zostanie ona zamontowana jak najbardziej precyzyjnie - najważniejsza jest bowiem dbałość o staranne osadzenie szyby w miejscu poprzedniczki. Unikniemy w ten sposób przedostawania się do wnętrza wody oraz pęknięcia szyby, które inaczej mogłoby być spowodowane naturalnymi naprężeniami.

Możemy również podjąć się instalacji sami. Będziemy do tego potrzebować takich narzędzi jak: specjalne przyssawki, dzięki którym precyzyjnie osadzimy szybę w kabinie, stalowa linka, służąca do wycięcia starej szyby oraz dodatkowe urządzenia, które pozwolą nam zdemontować starą szybę sprawniej. Niezbędna będzie również chemia montażowa i najlepiej pomoc drugiej osoby.