Maszyny budowlane – kupić czy wynająć?

14.08.2019

Każda firma budowlana przed rozpoczęciem nowej inwestycji powinna przeanalizować swoje zaplecze sprzętowe w celu przygotowania odpowiednich maszyn budowlanych. Są one nieodłącznym elementem każdej budowy. Inwestor często więc staje przed dylematem, czy sprzęt korzystniej będzie kupić, czy wynająć. Głównym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję jest aspekt finansowy, a także zapotrzebowanie na podobną maszynę w przyszłości. Co warto więc wiedzieć, decydując się na kupno lub wynajem maszyny budowlanej?

Jakie maszyny budowlane są niezbędne podczas inwestycji?

Na każdej budowie nie może zabraknąć przede wszystkim koparki, która wykorzystywana jest do rozdzielania gruntów, wykonania wykopów pod fundamenty, szambo i kanalizację. Koparki typu kołowego idealnie sprawdzają się na utwardzonych powierzchniach, natomiast gąsienicowe na grząskich i niepewnych gruntach.

Wielu pracowników budowlanych nie wyobraża sobie również wykonania inwestycji bez ładowarki. Urządzenie to wykorzystywane jest do prac ziemnych, a także do wykopów i przeładunku. Ładowarka z wiertnicą to z kolei niezbędny sprzęt do wykonywania odwiertów, np. pod montaż słupów. Połączeniem koparki oraz ładowarki jest nieco bardziej uniwersalna koparko-ładowarka. Na budowie często wykorzystywany jest również młot wyburzeniowy.

Wszystkie z wymienionych sprzętów pozwalają na usprawnienie prowadzonych prac budowlanych, a także znaczną oszczędność czasu. Warto więc rozważyć wypożyczenie lub zakup maszyn budowlanych.

Maszyny budowlane - wynajem

Wynajem maszyn budowlanych to z pewnością korzystna oferta, jeśli dokładnie rozważymy wszystkie potrzeby swojej firmy. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników, które finalnie powinny zadecydować o ostatecznej decyzji. Najważniejszą z kwestii jest fakt, jak często zamierzamy korzystać z danej maszyny budowlanej. Firmy realizujące mało zleceń lub osoby prywatne potrzebujące sprzętu do jednej budowy na wynajmie z pewnością skorzystają. Warto również zastanowić się, czy maszyna będzie nam jeszcze potrzebna w przyszłości.

Wynajem maszyn budowlanych to rozwiązanie, które nie obciąża budżetu firmy na wiele lat, jeśli przy zakupie zdecydujemy się na kredyt lub leasing. Ważnym aspektem dodatkowo jest sama amortyzacja sprzętu. Nowe maszyny po jakimś czasie ulegają zużyciu, co wiąże się z kosztami dla właściciela. Wynajem sprzętu natomiast zwalnia nas z obowiązku naprawy, serwisowania oraz przeglądów, co obniża koszty, a także stanowi znaczną oszczędność czasu.

Maszyny pod wynajem dostępne są niemalże od zaraz, co pozwala na szybkie rozpoczęcie prac oraz postępowanie zgodne z harmonogramem budowy. Istnieje również spora szansa, że jeśli wynajęty sprzęt ulegnie awarii, dostaniemy w jego miejsce inny, co dodatkowo stanowi swego rodzaju zabezpieczenie.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wynajem maszyn jest mniej korzystny dla inwestora, niż ich zakup. Bywa tak zwłaszcza w przypadku firm mających problemy z płynnością finansową. Najemca powinien bowiem wykonywać na bieżąco opłaty za wykorzystywanie w swoich celach maszyn budowlanych.

Maszyna budowlana - zakup

Zakup nowej maszyny to duży koszt dla przedsiębiorstwa. Często wymaga również wzięcia kredytu lub skorzystania z usługi leasingowej, co wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Wydatek na zakup nowej maszyny z reguły planowany jest stosunkowo wcześnie w budżecie firmy i po kilku latach regularnego użytkowania często się wraca. Warunkiem jest zakup sprzętu budowlanego, który będzie regularnie wykorzystywany przez firmę do codziennych prac na budowie. Jednorazowa potrzeba skorzystania z konkretnego rodzaju maszyny mija się z celem kupna.

Zakup swojej maszyny budowlanej to z pewnością duże udogodnienie oraz spokój ducha, jednak warto liczyć się również z wieloma obowiązkami. Maszynie należy wygospodarować zadaszone miejsce do przechowywania, regularnie dbać o serwis oraz przeglądy okresowe, a także szybko reagować na powstałe usterki. Trzeba też pamiętać, że uszkodzona maszyna wypada z obiegu, co może opóźniać prace prowadzone zgodnie z harmonogramem.

Maszyna budowlana - kupić czy wynająć?

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o zakupie lub wynajmie maszyny budowlanej, należy dokładnie przemyśleć potrzeby swojej firmy. Wynajem będzie idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy maszyn potrzebują jedynie okresowo, a także chcą zaoszczędzić swój czas oraz pieniądze. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się tak podstawowymi rzeczami, jak regularne przeglądy, serwisowanie lub zapewnienia miejsca postojowego. Kupno natomiast to najlepsze rozwiązanie, jeśli maszyna wykorzystywana jest regularnie. Taka inwestycja po kilku latach pracy z pewnością się wróci i będzie generowała zysk.

Chcesz wiedzieć więcej na temat maszyn budowlanych? Sprawdź nasz artykuł "Umowa serwisowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć" i poznaj zalety profesjonalnego serwisu.