Na czym polega i jak przebiega remont kapitalny maszyny budowlanej?

02.09.2019

Prowadzenie prac budowlanych wymaga sprawnego oraz terminowego działania zgodnie z rozpisanym harmonogramem. To właśnie z tego powodu niezwykle istotny jest regularny przegląd maszyn budowlanych oraz ustalenie ich stanu technicznego. Niejednokrotnie okazuje się, że potrzebny jest remont kapitalny maszyn budowlanych, który warto przeprowadzić, aby uniknąć przykrych niespodzianek i opóźnień. Remont maszyn to rozwiązanie wydłużające ich żywotność, które pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem nowego sprzętu.

Czym jest remont kapitalny maszyn budowlanych?

Remont maszyny budowlanej określamy jako kapitalny, jeśli wymienione lub naprawione zostaną wszystkie uszkodzone lub wypracowane części i podzespoły. Docelowym zadaniem remontu kapitalnego jest więc przywrócenie maszynie 100% funkcjonalności, jaką miała podczas zakupu. Wymiana oraz przegląd wszystkich zużytych części niejednokrotnie wiąże się z koniecznością całkowitego demontażu sprzętu. Mimo to, czasami jest to rozwiązanie dużo bardziej opłacalne niż zakup nowej maszyny budowlanej.

O istocie samego remontu możesz przeczytać w naszym artykule "Remont maszyn budowlanych - dlaczego jest tak ważny?"

Remonty maszyn budowlanych – zakres prac

Urządzenia budowlane powinny być w pełni sprawne. Żeby jednak utrzymać je w dobrym stanie technicznym, niezbędny jest kapitalny remont. Powinno się go uwzględniać w planach rocznych i długoletnich. Ma on na celu zminimalizowanie stopnia zużycia części i podzespołów, co znacznie przedłuża żywotność maszyn. Przy ustalaniu harmonogramu oraz zakresu robót bierze się pod uwagę rzeczywisty czas pracy sprzętów.

Budowlańcy

Remont maszyn budowlanych krok po kroku

Czynności wykonywane przez mechaników należy dostosować do specyfiki danego urządzenia. Remont kapitalny maszyny przebiega w następujących etapach:

Diagnostyka

Specjaliści demontują wszystkie elementy urządzenia. Sprawdzają ich wizualny stan techniczny, prawidłowość ich działania oraz wskazują usterki.

Prace przy napędzie hydraulicznym

Remont kapitalny wiąże się m.in. z regulacją, naprawą lub regeneracją pompy hydraulicznej.

Montaż i zakuwanie przewodów hydraulicznych

Na skutek wysokiego ciśnienia często dochodzi do rozszczelnienia lub zniszczenia przewodów.

Naprawa lub wymiana podzespołów

Sprawdza się stan siłowników, pomp, hydromotorów, zaworów, skrzyni biegów, zmienników, zwolnic, układu napędowego i skrętnego, hamulców.

Dobór i montaż części zamiennych

Remont kapitalny maszyny budowlanej obejmuje także dopasowanie, wymianę oraz regulacje części które uległy uszkodzeniu lub wypracowaniu.

Tulejowanie, wytaczanie, montaż sworzni

W zakres prac wchodzą: odtworzenie otworów i gniazd w konstrukcji maszyn, wymiana tulei i sworzni.

Regeneracja elementów

Aby odbudować zgubione lub zniszczone części oraz zregenerować podwozie, przeprowadza się prace blacharskie.

Piaskowanie i malowanie podzespołów

Czynności te realizuje się, żeby wyeliminować ogniska rdzy oraz zniszczenia mechaniczne.

Elektryka

Kapitalne remonty maszyn budowlanych uwzględniają też weryfikację stanu okablowania i naprawę instalacji elektrycznej.

Remont kapitalny maszyn budowlanych – prace blacharskie

Eksploatowany przez wiele lat sprzęt budowlany w zmiennych warunkach atmosferycznych wymaga także oceny stanu podwozia oraz elementów blaszanych. Często okazuje się, że wymagają one konserwacji oraz czyszczenia. Dobrą metodą jest wykorzystanie piaskowania w celu pozbycia się niechcianych zanieczyszczeń oraz rdzy. Dodatkowo świetnie przygotowuje ono podłoże do ponownego zabezpieczenia maszyny środkami ochronnymi, farbą oraz lakierem. Piaskowanie to również sprawdzony sposób na przywrócenie do świetności wielu podzespołów oraz części. Zaawansowane prace blacharskie będą wymagały również odbudowy zniszczonych lub utraconych elementów maszyny, które są niezbędne z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa pracy.

Jak często wykonywać remonty kapitalne maszyn?

Dbałość o utrzymanie urządzeń w pełnej sprawności technicznej to absolutna konieczność. W ten sposób nie tylko zapobiega się ewentualnym przestojom w trakcie realizacji inwestycji, ale również spełnia się wymogi bezpieczeństwa. Remont kapitalny maszyny planuje się z dużym wyprzedzeniem. Pod uwagę bierze się wskazania dostarczone przez producenta w instrukcji techniczno-ruchowej. Niezbędna jest również identyfikacja potencjalnych zagrożeń. Dodatkowo należy przestrzegać wytycznych zawartych w Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót Budowlanych (IBWR) – kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 6 lutego 2003 r.

Remont kapitalny maszyn budowlanych – jakie wybrać części?

Remont kapitalny maszyn budowlanych wiąże się z wymianą części. Właściciele maszyn zastanawiają się, czy lepiej postawić na oryginalne elementy, czy sięgnąć po zamienniki. W pierwszym przypadku zyskuje się gwarancję i pewność bezawaryjnej pracy. Niestety wiąże się to z wyższymi kosztami. Z kolei alternatywne komponenty są dużo tańsze. Warto jednak pamiętać, że rynek zamienników odznacza się różnorodnością. Można nabyć wyroby, które pod względem wykonania nie odbiegają od oferowanych przez producenta, a ponadto są objęte gwarancją. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup towarów niezależnych dystrybutorów, należy wybierać artykuły znanych marek.