Specjaliści odpowiedzialni za przebieg prac budowlanych wiedzą, że jednym z głównych elementów koniecznych do prawidłowej realizacji projektu są sprawne technicznie maszyny. Weryfikacja stanu sprzętów umożliwia zamknięcie przedsięwzięcia w wyznaczonym terminie. Dlaczego jeszcze warto przeprowadzać regularne przeglądy maszyn budowlanych i na czym one polegają?
Czym są remonty maszyn budowlanych?
Naprawa maszyn budowlanych oraz remont tych sprzętów to dwa pojęcia, których znaczenia nie należy ze sobą mylić. Naprawa wynika z konieczności i jest efektem wcześniejszej awarii, remont natomiast to działanie profilaktyczne, pozwalające zachować dłuższą żywotność podzespołów czy całych maszyn.
Remonty maszyn budowlanych polegają na ich regeneracji wykonywanej poprzez zastosowanie nowoczesnych zabiegów technologicznych. Czasem niezbędna okazuje się również całkowita wymiana podzespołów.
Jak wyglądają remonty maszyn budowlanych?
Regeneracje podzespołów maszyn budowlanych to dość czasochłonne, jednak opłacalne zajęcie. Remont jest planowany z wyprzedzeniem, dzięki czemu na czas przeglądu można zorganizować maszynę zastępczą lub tak rozłożyć pracę, aby bez ponoszenia dodatkowych kosztów wykluczyć maszynę z użytku na czas przeprowadzania prac naprawczych.
Podczas remontu maszyna zostaje rozłożona na części pierwsze, a każdy z elementów jest poddawany analizie wizualnej oraz technicznej. Części kwalifikujące się do wymiany zostają zastąpione nowymi elementami, a podzespoły wymagające jedynie renowacji są odnawiane przy użyciu specjalistycznych metod renowacyjnych.
Rodzaje remontów i napraw maszyn
Remonty dzielimy na trzy rodzaje: bieżący, średni oraz kapitalny. Pierwszy jest łatwy i szybki, polega na systematycznych działaniach konserwacyjnych. Będzie to więc likwidacja wszelkich zanieczyszczeń oraz luzów. Remont średni przeprowadza się, gdy w celu usunięcia usterek należy dokonać częściowej rozbiórki maszyny, a kapitalny, gdy koszt czynności remontowych przekracza 50% wartości samej maszyny.
Dlaczego sprzęt trzeba rozłożyć na drobne elementy? Podzespoły, które koniecznie trzeba regularnie wymieniać w maszynie budowlanej to nie tylko sworznie i tuleje czy elementy podwozia w przypadku maszyn gąsienicowych, ale też pozorne drobiazgi, takie jak uszczelnienia w układzie hydraulicznym i napędowym albo wiązki przewodów w instalacji elektrycznej. Nawet niewielki element, który uległ zużyciu pod wpływem czasu, może stanowić zagrożenie dla bezpiecznej i skutecznej pracy całej maszyny.
Plan remontów maszyn budowlanych
Remonty maszyn budowlanych to wydatki, które powinny być na stałe wpisane do planowanego budżetu firmy. Utrzymanie maszyn w dobrym stanie technicznym pozwala na skuteczne prowadzenie działalności. Prace remontowe powinny być rozłożone w taki sposób, aby zminimalizować stopień zużycia części oraz podzespołów. Dzięki takim działaniom żywotność maszyny znacznie się wydłuża.
Remonty maszyn budowlanych krok po kroku
Kapitalny remont maszyn budowlanych obejmuje zakres prac od diagnostyki i analizy aktualnych oraz możliwych usterek, aż po zabiegi kosmetyczne, takie jak prace blacharskie, czy też wymiana uszkodzonych szyb.
Weryfikacja stanu technicznego podzespołów
Na tym etapie fachowcy demontują wszystkie elementy urządzenia, a następnie sprawdzają ich stan wizualny oraz techniczny. W ten sposób oceniają, czy części działają prawidłowo oraz, czy istnieją usterki, które trzeba szybko wyeliminować.
Prace przy napędzie hydraulicznym
W trakcie przeglądu może okazać się, że pompa hydrauliczna jest niesprawna – np. posiada wycieki. Wówczas pompa wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego, który wiąże się z regulacją, naprawą, regeneracją lub całkowitą wymianą pompy.
Montaż i zakuwanie przewodów hydraulicznych
Kolejnym etapem prac remontowych jest przegląd przewodów hydraulicznych. Wystawienie ich na ciągłe działanie wysokiego ciśnienia panującego w układzie powoduje, że przewody te mogą zostać zniszczone lub też rozszczelnienie, co w efekcie doprowadziłoby do poważnego uszkodzenia sprzętu.
Naprawa lub wymiana podzespołów
W trakcie remontu sprawdza się również stan podzespołów, takich jak siłowniki, pompy paliwa i wody, zawory, hydromotory, skrzynie biegów, układy napędowe, czy też mechanizm hamulców. Po dokonaniu analizy wybrany podzespół lub cały układ zostaje naprawiony lub wymieniony na nowy.
Dobór i montaż części zamiennych
Następny ważny etap remontu kapitalnego maszyny budowlanej to usunięcie elementów, które w trakcie dotychczasowej pracy uległy wypracowaniu lub uszkodzeniu. W tym przypadku montuje się fabrycznie nowe części zamienne.
Tulejowanie, wytaczanie, montaż sworzni
Na etapie prac remontowych jest również możliwe odtworzenie pierwotnego rozmiaru i kształtu otworów i gniazd w konstrukcji maszyny, a także całkowita wymiana tulei i sworzni.
Regeneracja elementów
Niektóre elementy urządzeń nie wymagają wymiany, jednak trzeba wykonać ich regenerację, aby bezawaryjnie pracowały przez kolejne miesiące. W tym celu przeprowadza się głównie prace spawalnicze i ślusarskie.
Piaskowanie i malowanie podzespołów
Piaskowanie i malowanie podzespołów to zabiegi stosowane w celu eliminacji ognisk rdzy oraz zniszczeń mechanicznych. Sprawiają, że zabezpieczona powierzchnia staje bardziej odporna na uszkodzenia a maszyna po zakończeniu remontu wygląda znacznie lepiej.
Elektryka
Kapitalne remonty maszyn przemysłowych polegają również na sprawdzeniu stanu instalacji elektrycznej oraz naprawie lub wymianie uszkodzonych elementów zagrażających bezpiecznej pracy urządzenia, głównie czujników temperatury oraz ciśnienia.
Jak często wykonywać remonty maszyn budowlanych?
Remonty maszyn budowlanych powinny być uwzględnione w rocznym budżecie przedsiębiorstwa. Taka częstotliwość pełnego przeglądu wystarczy, jeśli maszyna pracuje bez zarzutu. Należy jednak pamiętać, aby zwracać uwagę na prawidłowe działanie urządzeń w czasie rzeczywistym, aby móc wystarczająco wcześniej zauważyć ewentualne usterki i zapobiec kosztownej naprawie urządzenia.
Remont maszyn budowlanych czy kupno nowych? Co lepsze?
Koszt maszyn budowlanych stanowi lwią część kapitału, który firma inwestuje w swój rozwój. Zwrot z takiej inwestycji może trwać latami. W związku z tym zapobieganie poważnym awariom i regeneracja zużytych elementów jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż kupno nowego urządzenia. Warto pamiętać, że składa się ono z tysięcy mniejszych elementów i nawet dość poważna awaria nie powoduje tego, że cały sprzęt nadaje się do utylizacji. Często wystarczy drobna naprawa lub wymiana oraz działania konserwacyjne, aby maszyna wyglądała jak nowa i działała poprawnie przez wiele kolejnych lat.